Informacje o przygotowaniach do uruchomienia spółki
7 września, 2024Niniejszym informujemy, że trwają zaawansowane prace analityczno – biznesowe w zakresie uruchomienia spółki Kaucja.pl, Krajowy System Kaucyjny S.A. („Kaucja.pl”)
Kiedy planowane jest uruchomienie przedsięwzięcia?
Pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia, uruchomienie systemu kaucyjnego przez Kaucja.pl planowane jest na III/IV kwartał 2025 roku.
Uruchomienie przedsięwzięcia Kaucja.pl poprzedzało uzyskanie decyzji o zgodzie na koncentrację tj. założenie spółki przez największe firmy napojowe jak również złożone prace wokół modelu biznesowego tego przedsięwzięcia. Kaucja.pl musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Warto podkreślić, że przepisy nie obligują operatorów do uruchomienia systemów od początku 2025 roku, datę tę operatorzy deklarują indywidualnie; obecnie rok 2025 określany jest jako okres przejściowy dla wdrożenia systemu kaucyjnego.
Co powinny zrobić firmy, które chciałyby zawrzeć umowę z Kaucja.pl?
Spółka Kaucja.pl po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego będzie mogła zawrzeć umowy ze swoimi klientami. W tych umowach zostanie określona między innymi wysokość tzw. opłat producenckich, które będą ponoszone przez klientów w związku z przekazaniem realizacji obowiązku selektywnej zbiórki do Kaucja.pl.
Nie ma przeszkód ku temu, aby rozmowy z przyszłymi partnerami biznesowymi, klientami i kontrahentami, co do ew. warunków współpracy do Kaucja.pl były rozpoczęte w czasie wcześniejszym. Zapraszamy do kontaktu!
Jednocześnie, mając na względzie zasady transparentności i bezpieczeństwa prawnego naszych przyszłych partnerów biznesowych, przypominamy, że:
w zakresie obowiązków wprowadzających (producenci napojów):
- przystąpienie do systemu kaucyjnego w 2025 roku i kolejnych latach przez producentów napojów jest dobrowolne; rok 2025 określany jest jako rok przejściowy, w którym system kaucyjny ma być dopiero uruchamiany;
- nie ma prawnego obowiązku, aby producenci napojów byli w systemie 1 stycznia 2025 roku;
- nie ma prawnego obowiązku, aby 1 stycznia 2025 roku producenci mieli obowiązkowo oznakowane opakowania (znakiem kaucji) bez względu na to, czy przystąpili do systemu czy nie;
- oznakowanie opakowań jest związane wyłącznie z przystąpieniem tj. podpisaniem umowy z danym operatorem. Po podpisaniu umowy z operatorem, producenci napojów mogą na rynek wprowadzać wyłącznie opakowania oznakowanie znakiem kaucji;
- brak osiągnięcia przez wprowadzającego poziomu selektywnej zbiórki danego formatu opakowań za 2025 roku będzie wiązał się z zapłat tzw. opłaty produktowej przez wprowadzającego albo – przez wprowadzającego i operatora z którym podpisał umowę;
w zakresie obowiązków jednostek handlu detalicznego:
- tylko jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, które począwszy od 2025 roku będą oferowały produkty (napoje) oznakowane symbolem kaucji będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym; jednostki handlu detalicznego, które nie będą oferowały klientom produktów oznakowanych symbolem kaucji- nie muszą uczestniczyć w systemie kaucyjnym, nawet wówczas gdy mają w swoje ofercie napoje nie objęte systemem kaucyjnym;
- powyższe, dotyczy wszystkich jednostek handlu detalicznego- bez względu na ich powierzchnię sprzedaży;
- operator musi podpisać umowę z każdą jednostką handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży do 200 m2, która się do niego zgłosi; takie jednostki mogą zgłosić się do wielu operatorów i żaden nie odmówi podpisania umowy;
- przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży:
- powyżej 200 m 2 musi podpisać umowę z każdym podmiotem reprezentującym, który się do niego zgłosi- to oznacza, że umowa nie jest podpisywana na wyłączność.
W praktyce, tacy przedsiębiorcy będą podpisywać po kilka umów, nie dając operatorom wyłącznych gwarancji w zakresie wolumenu odpadów jakie będzie mógł odebrać każdy z tych operatorów. Zaleca się ostrożność i elastyczność w zawieraniu takich umów, szczególnie w roku przejściowym 2025.
- poniżej 200 m 2 jest obowiązany do zawarcia umowy, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, z co najmniej jednym operatorem, który się do niego zgłosił.
- powyżej 200 m 2 musi podpisać umowę z każdym podmiotem reprezentującym, który się do niego zgłosi- to oznacza, że umowa nie jest podpisywana na wyłączność.
- Jednostki handlu detalicznego lub hurtowego w przypadkach braku zawarcia odpowiednich umów, mogą być adresatem kary administracyjnej; kary nakładane są w drodze decyzji administracyjnych przez WIOŚ lub WIIH i stanowią dochód budżetu państwa; w przypadku w którym jednostka handlu nie zgadza się z nałożoną karą może odwołać się od decyzji w trybie kodeksu postępowania administracyjnego.